מוזיקה

מוזיקה היא מן הסתם יציר מוחו הקודח של בן האנוש. גם בעלי חיים מפיקים צלילים מגרונם ואף הטבע "מרעים" עלינו בקולו בצליל הרעם או מרגיע אותנו עם אוושת העלים ברוח, אך רק האדם יוצר רצף תבניתי של צלילים לשם הנאה בלבד, לא לצרכי תקשורת ולא כתוצאה מפעילות הטבע. אנשים יכולים להיות מחוברים מאד למוזיקה הן כמאזינים והן כיוצרים– שני חיבורים שונים במהותם ששניהם מתאפיינים באהבה עצומה וצורך עמוק להיות בסביבתה של מוזיקה. מתי בעצם אנו מתחילים להתוודע למוזיקה?

השמעת מוזיקה לעוברים

התפתחות האוזן ומערכת השמיעה הפנימית מתחילה כבר בימי ההיריון הראשונים. כאשר העובר כבן חמישה חודשים שמיעתו מפותחת לגמרי. הצלילים הראשונים אליהם נחשף העובר הם קול פעימות ליבה של אמו, זרימת הדם במערכת כלי הדם, קולה של אמו ואף צלילים המגיעים אליו מחוץ לגופה. הורים רבים מודעים לעובדה שהעובר מסוגל לשמוע ומשמיעים לו מוזיקה. פעמים רבות עוברים מגיבים לצלילי מוזיקה בתנועות גפיים הנראות היטב על בטנה של האם. 

השמעת מוזיקה לתינוקות

ממחקרים עולה שהשמעת אותה המוזיקה לילודים שהשמיעו להם כאשר היו ברחם, הרגיעה אותם מאד. זו יכולה להיות מוזיקה או שירת האם. בנוסף ידוע שמוזיקה מונוטונית גם היא מרגיעה מאד תינוקות, כנראה מהסיבה שהיא מזכירה להם את תחושת הביטחון שחשו בהיותם ברחם. פעימות ליבה של האם ורחשי הגוף מפיקים צלילים מונוטוניים אליהם התרגל העובר ובעזרתם נרגע פעמים רבות במהלך ההיריון. מעבר לכך, מומלץ להשמיע מוזיקה לתינוק כבר מיום היוולדו. מסתבר שזהו הבסיס הראשוני ללמידה, בתחילה בצורה פסיבית של קליטה, אך די מהר בצורה אקטיבית של השמעת מלמולים, בכי וצלילי חיקוי.

מוזיקה היא שפה

התינוק המתפתח לומד להפיק צלילים מגרונו גם בעזרת מוזיקה ומפתח שפת תקשורת עם אמו. הוא הוגה צלילים חדשים, בוכה בסגנונות שונים כדי לבטא צרכים שונים, ולומד להגיב בצורות שונות לצלילים שהוא שומע. בגיל מאוחר יותר, כאשר ילד לומד מוזיקה, הוא אכן לומד שפה חדשה לכל דבר. הוא לומד את הניואנסים הדקים שבתוך המוזיקה, לומד להעלות אותם על הכתב בצורת תווים, ולומד לקרוא את המוזיקה מהדף ולשמוע אותה בדמיונו.

ציוד מוזיקלי

אנשים העוסקים במוזיקה כמקצוע, נוטים לצבור ציוד נלווה שמתיישן או מתקלקל. מומלץ להזמין שירותי פינוידירה ולהיפטר מהציוד המיותר.
מפנה מקום לכמות גדולה יותר של ציוד חדש, ומאפשר התקדמות והתפתחות בתחום.
 


סגור נגן